PEH228NLP3820QE4
DigiKey Part Number
399-PEH228NLP3820QE4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH228NLP3820QE4
Description
ALU CAP 820UF 80V RADIAL CROWN
Detailed Description
820 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Solder Lug 86mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 150°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.275 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.5 A @ 5 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.600" (15.24mm)
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
0.717" Dia (18.20mm)
Voltage - Rated
80 V
Height - Seated (Max)
1.445" (36.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
86mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C