PEH228NLL3570QE4
DigiKey Part Number
399-PEH228NLL3570QE4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH228NLL3570QE4
Description
ALU CAP 570UF 80V RADIAL CROWN
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
570 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Solder Lug 122mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 150°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
1.89 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
5.4 A @ 5 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.600" (15.24mm)
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
0.717" Dia (18.20mm)
Voltage - Rated
80 V
Height - Seated (Max)
1.130" (28.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
122mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 150°C
Package / Case
Radial, Can - Solder Lug
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C