PEG227NKL3520QE4
DigiKey Part Number
399-PEG227NKL3520QE4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEG227NKL3520QE4
Description
ALU CAP 520UF 80V AXIAL LEAD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
520 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 150mOhm @ 100Hz 1500 Hrs @ 150°C
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Ratings
Packaging
Tray
Applications
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
1.575 A @ 100 Hz
Capacitance
Ripple Current @ High Frequency
4.5 A @ 5 kHz
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
0.638" Dia x 1.051" L (16.20mm x 26.70mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
150mOhm @ 100Hz
Package / Case
Axial, Can
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 150°C