P409CE104M275AH101
DigiKey Part Number
399-12027-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P409CE104M275AH101
Description
FILTER RC 100 OHMS/0.1UF TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RC EMI Filter 1st Order Low Pass 1 Channel R = 100Ohms, C = 0.1µF Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P409CE104M275AH101 Models
Category
Values
R = 100Ohms, C = 0.1µF
Manufacturer
KEMET
ESD Protection
No
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Voltage - Rated
275VAC
Type
Low Pass
Mounting Type
Through Hole
Filter Order
1st
Package / Case
Radial
Technology
RC
Size / Dimension
0.945" L x 0.299" W (24.00mm x 7.60mm)
Number of Channels
1
Height
0.551" (14.00mm)