EDK107M025S9HAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 9,872
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 19,982
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 356
Rubycon
In Stock: 867
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 174
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDK107M025S9HAA
DigiKey Part Number
EDK107M025S9HAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK107M025S9HAA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDK107M025S9HAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
143 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
178.75 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C