EDK107M035S9HAA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 10,382
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 1,284
Datasheet
Rubycon
In Stock: 867
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 1
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 900
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDK107M035S9HAA
DigiKey Part Number
399-EDK107M035S9HAATR-ND - Tape & Reel (TR)
399-EDK107M035S9HAACT-ND - Cut Tape (CT)
399-EDK107M035S9HAADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK107M035S9HAA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDK107M035S9HAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
175 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C