C9TS6MD5274AARX
DigiKey Part Number
399-13650-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C9TS6MD5274AARX
Description
CAP FILM 27.4UF 440VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.4 µF Film Capacitor 440V Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C9TS6MD5274AARX Models
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Mfr
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.953" Dia (75.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
6.378" (162.00mm)
Capacitance
Termination
Terminal Block
Tolerance
-5%, +15%
Lead Spacing
0.748" (19.00mm)
Voltage Rating - AC
440V