C1206C472K1RALTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 5,667
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 2,570
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
4700 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C472K1RALTU
DigiKey Part Number
399-C1206C472K1RALTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C472K1RALTU
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C472K1RALTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)