C1206C472J2RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 8,998
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 4,084
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Knowles Syfer
Direct
KYOCERA AVX
Knowles Syfer
KYOCERA AVX
Similar
TDK
4700 pF ±5% 200V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206C472J2RACTU
DigiKey Part Number
399-C1206C472J2RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206C472J2RACTU
Description
CAP CER 4700PF 200V X7R 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
C1206C472J2RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)