C0603C472M4REC7411 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Walsin Technology Corporation
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
4700 pF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0603C472M4REC7411
DigiKey Part Number
C0603C472M4REC7411-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C472M4REC7411
Description
CAP CER 0603 4.7NF 16V X7R 20%
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C472M4REC7411 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)