C0603C472M4RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 22,717
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 820
4700 pF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
cut-tape-render
C0603C472M4RACTU
DigiKey Part Number
399-C0603C472M4RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C472M4RACTU
Description
CAP CER 4700PF 16V X7R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C472M4RACTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)