C0402T103K4RCLTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 1,612
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
10000 pF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
C0402T103K4RCLTU
DigiKey Part Number
399-C0402T103K4RCLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402T103K4RCLTU
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402T103K4RCLTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
COTS
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)