C0402T103K4RACTU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 1,612
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
10000 pF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
C0402T103K4RACTU
DigiKey Part Number
399-C0402T103K4RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0402T103K4RACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0402T103K4RACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402T103K4RACTU
Description
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402T103K4RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
COTS
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)