ALS70H622NF450 is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
6200 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 37mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
ALS70H622NF450
DigiKey Part Number
ALS70H622NF450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70H622NF450
Description
CAP ALUM 6200UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70H622NF450 Models
Ripple Current @ Low Frequency
15.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
22.2 A @ 10 kHz
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
37mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C