ALS70A622NF450
DigiKey Part Number
399-14362-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70A622NF450
Description
CAP ALUM 6200UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6200 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 37mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALS70A622NF450 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
15.6 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
22.2 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
37mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C