ALC10C102EP500
DigiKey Part Number
399-5674-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC10C102EP500
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 500V SNAP TH
Detailed Description
1000 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 140mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALC10C102EP500 Models
Ripple Current @ Low Frequency
5.43 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
9.18 A @ 10 kHz
Impedance
98 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
140mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C