A785MN227M1VLAV023
DigiKey Part Number
399-A785MN227M1VLAV023TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A785MN227M1VLAV023CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A785MN227M1VLAV023DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A785MN227M1VLAV023
Description
CAP ALUM HYB 220UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 23mOhm 1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Manufacturer
KEMET
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Anti-Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
760 mA @ 100 Hz
Type
Hybrid
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.425" L x 0.406" W (10.80mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
23mOhm
Mounting Type
Surface Mount
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 150°C