TSL00-31S-A
DigiKey Part Number
6256-TSL00-31S-ATR-ND - Tape & Reel (TR)
6256-TSL00-31S-ACT-ND - Cut Tape (CT)
6256-TSL00-31S-ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSL00-31S-A
Description
32G COAX RECEP 31P STRAIGHT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
31 Position Connector Receptacle 0.020" (0.50mm) Surface Mount
Category
Locking Feature
Latch Lock
Manufacturer
KEL USA
Contact Material
Copper Alloy
Series
Contact Finish
Gold-Nickel
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Part Status
Active
Voltage Rating
200V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Receptacle
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
31
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Termination
Solder
Housing Color
Black
Height Above Board
0.128" (3.25mm)