TSL00-31L-A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TSL00-31L-A |
Description | 32G COAX RECEP 31P RIGHT ANGLE |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 31 Position Connector Receptacle 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
Category | Locking Feature Latch Lock |
Manufacturer KEL USA | Contact Material Copper Alloy |
Series | Contact Finish Gold-Nickel |
Part Status Active | Voltage Rating 200V |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Connector/Contact Type Receptacle | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions 31 | Current Rating (Amps) 1A per Contact |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Contact Finish Thickness 1.97µin (0.050µm) |
Termination Solder | Housing Color Black |
Height Above Board 0.128" (3.25mm) | Mating Cycles 100 |