30-Y-50-030 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Jonard Tools
In Stock: 98
Datasheet
Wire Wrap 30 AWG Yellow Polyvinylidene Fluoride (PVDF) 0.417' (127.00mm, 5.00")
30-Y-50-030
DigiKey Part Number
Y5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30-Y-50-030
Description
WIRE WW 30AWG PVDF YELLW 5" 50PC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Jacket (Insulation) Material
Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Manufacturer
Jonard Tools
Jacket (Insulation) Diameter
0.019" (0.50mm)
Packaging
Bag
Conductor Material
Copper, Bare
Part Status
Obsolete
Conductor Plating
Silver
Wire Gauge
30 AWG
Jacket Color
Yellow
Conductor Diameter
0.010" (0.25mm)
Ratings
UL Style 1423, VW-1
Length
0.417' (127.00mm, 5.00")
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Obsolete
This product is no longer manufactured. View Substitutes
Alternate Color
WIRE WW 30AWG PVDF RED 5" 50PC
In-Stock: 0
Unit Price:
WIRE WW 30AWG PVDF WHITE 5" 50PC
In-Stock: 3
WIRE WW 30AWG PVDF BLUE 5" 50PC
In-Stock: 0
Unit Price:
Alternate Length
WIRE WW 30AWG PVDF YELLW 7" 50PC
In-Stock: 4
WIRE WW 30AWG PVDF YELLW 4" 50PC
In-Stock: 25
WIRE WW 30AWG PVDF YELLW 3" 50PC