EMCT500W473M1GV001E
DigiKey Part Number
709-EMCT500W473M1GV001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
709-EMCT500W473M1GV001ECT-ND - Cut Tape (CT)
709-EMCT500W473M1GV001EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMCT500W473M1GV001E
Description
CAP PASSTHRU 0.047UF 50V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF Feed Through Capacitor 50V 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
EMCT500W473M1GV001E Models
Category
Voltage - Rated
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Capacitance
0.047 µF
Height (Max)
0.040" (1.02mm)
Tolerance
±20%