WP21-S020VA1-R8000
DigiKey Part Number
670-2942-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-2942-1-ND - Cut Tape (CT)
670-2942-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WP21-S020VA1-R8000
Description
CONN RCPT 20POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Not For New Designs
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
20
Height Above Board
0.023" (0.59mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)