WP21-P020VA1-R8000
DigiKey Part Number
670-2938-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-2938-1-ND - Cut Tape (CT)
670-2938-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WP21-P020VA1-R8000
Description
CONN PLUG 20POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Not For New Designs
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
20
Height Above Board
0.019" (0.48mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)