WP21-S020VA1-R8000 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | WP21-S020VA1-R8000 |
Description | CONN RCPT 20POS SMD GOLD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 20 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
Category | Number of Rows 2 |
Manufacturer JAE Electronics | Mounting Type Surface Mount |
Series | Features Solder Retention |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish Gold |
Part Status Not For New Designs | Contact Finish Thickness 4.00µin (0.100µm) |
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts | Mated Stacking Heights 0.6mm |
Number of Positions 20 | Height Above Board 0.023" (0.59mm) |
Pitch 0.014" (0.35mm) | Base Product Number |