IXTH86N25T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 250 V 86A (Tc) 540W (Ta) Through Hole TO-247 (IXTH)
IXTH86N25T
DigiKey Part Number
238-IXTH86N25T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTH86N25T
Description
MOSFET N-CH 250V 86A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
105 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5330 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
540W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Supplier Device Package
TO-247 (IXTH)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
37mOhm @ 43A, 10V