DSEP60-06A
DigiKey Part Number
DSEP60-06A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSEP60-06A
Description
DIODE STANDARD 600V 60A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 60A Through Hole TO-247AD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSEP60-06A Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
650 µA @ 600 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-247AD
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
60A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.04 V @ 60 A