DNA30E2200FE
DigiKey Part Number
DNA30E2200FE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNA30E2200FE
Description
DIODE STANDARD 2200V 30A I4PAC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 2200 V 30A Through Hole i4-PAC
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 2200 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
7pF @ 700V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
2200 V
Supplier Device Package
i4-PAC
Current - Average Rectified (Io)
30A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.25 V @ 30 A