CS19-12HO1S-TUB
DigiKey Part Number
CS19-12HO1S-TUB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS19-12HO1S-TUB
Description
SCR 1.2KV 31A TO-263 (D2PAK)
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1.2 kV 31 A Standard Recovery Surface Mount TO-263 (D2PAK)
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Manufacturer
IXYS
Current - Off State (Max)
50 µA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
180A, 195A
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
1.2 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
28 mA
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.32 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - On State (It (AV)) (Max)
20 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
31 A