CS19-12HO1S-TRL
DigiKey Part Number
238-CS19-12HO1S-TRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
238-CS19-12HO1S-TRLCT-ND - Cut Tape (CT)
238-CS19-12HO1S-TRLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS19-12HO1S-TRL
Description
SCR 1.2KV 29A TO-263AA
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1.2 kV 29 A Standard Recovery Surface Mount TO-263AA
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Manufacturer
IXYS
Current - Off State (Max)
5 mA
Digi-Reel®
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
160A, 180A
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
1.2 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
28 mA
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Supplier Device Package
TO-263AA
Current - On State (It (AV)) (Max)
19 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
29 A