Image for MDM-37SH027B is not available
MDM-37SH027B
DigiKey Part Number
1003-MDM-37SH027B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDM-37SH027B
Description
CONN MICRO-D RCPT 37POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Series
Termination
Wire Leads
Shell Material, Finish
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C