MOT-BL-57S2R-36V
DigiKey Part Number
2685-MOT-BL-57S2R-36V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOT-BL-57S2R-36V
Description
57mm BLDC Motor
Customer Reference
Detailed Description
Brushless (BLDC) DC Motor 4000 RPM 84W 36VDC
Category
Power - Rated
84W
Size / Dimension
Round - 2.244" Dia (57.00mm)
Packaging
Bag
Diameter - Shaft
0.315" (8.00mm)
Length - Shaft and Bearing
0.984" (25.00mm)
Mounting Hole Spacing
1.531" (38.88mm)
Motor Type
Brushless (BLDC)
Termination Style
Wire Leads
Voltage - Rated
36VDC