IST019N08NM5AUMA1
DigiKey Part Number
448-IST019N08NM5AUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IST019N08NM5AUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IST019N08NM5AUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IST019N08NM5AUMA1
Description
TRENCH 40<-<100V PG-HSOF-5
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 32A (Ta), 290A (Tc) 3.8W (Ta), 313W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-5-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IST019N08NM5AUMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 148µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
132 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6600 pF @ 40 V
Part Status
Last Time Buy
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 313W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Supplier Device Package
PG-HSOF-5-4
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.9mOhm @ 100A, 10V