IPP089N15NM6AKSA1
DigiKey Part Number
448-IPP089N15NM6AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPP089N15NM6AKSA1
Description
TRENCH >=100V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 13.6A (Ta), 88A (Tc) 3.8W (Ta), 158W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IPP089N15NM6AKSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.4mOhm @ 32A, 15V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 73µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
38 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2700 pF @ 75 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.8W (Ta), 158W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220-3-1
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V, 15V