IPB029N06NF2SATMA1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IPB029N06NF2SATMA1 |
Description | TRENCH 40<-<100V |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 60 V 26A (Ta), 120A (Tc) 3.8W (Ta), 150W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | IPB029N06NF2SATMA1 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 3.3V @ 80µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 102 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4600 pF @ 30 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 150W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V | Supplier Device Package PG-TO263-3 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.9mOhm @ 70A, 10V |