IPAN60R180CM8XKSA1
DigiKey Part Number
448-IPAN60R180CM8XKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPAN60R180CM8XKSA1
Description
IPAN60R180CM8XKSA1
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 8A (Tj) 25W (Tc) Through Hole PG-TO220 Full Pack
EDA/CAD Models
IPAN60R180CM8XKSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
180mOhm @ 5.6A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
4.7V @ 140µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
743 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
25W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PG-TO220 Full Pack
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V