IKW40N120H3FKSA1
DigiKey Part Number
IKW40N120H3FKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKW40N120H3FKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 80A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
69 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1200 V 80 A 483 W Through Hole PG-TO247-3-1
EDA/CAD Models
IKW40N120H3FKSA1 Models
Switching Energy
4.4mJ
Gate Charge
185 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
30ns/290ns
Test Condition
600V, 40A, 12Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
355 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
PG-TO247-3-1
Power - Max
483 W