NGTB40N120FL3WG
DigiKey Part Number
NGTB40N120FL3WGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGTB40N120FL3WG
Description
IGBT TRENCH FS 1200V 160A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 1200 V 160 A 454 W Through Hole TO-247-3
EDA/CAD Models
NGTB40N120FL3WG Models
Gate Charge
212 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
18ns/145ns
Part Status
Active
Test Condition
600V, 40A, 10Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)
136 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
160 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 40A
Power - Max
454 W