IKA15N65ET6XKSA2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 480
Datasheet
IGBT Trench Field Stop 650 V 17 A 45 W Through Hole PG-TO220-3-FP
IKA15N65ET6XKSA2
DigiKey Part Number
IKA15N65ET6XKSA2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKA15N65ET6XKSA2
Description
IGBT TRENCH FS 650V 17A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Switching Energy
230µJ (on), 110µJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
37 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
30ns/117ns
Part Status
Obsolete
Test Condition
400V, 11.5A, 47Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
69 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
17 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
57.5 A
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.9V @ 15V, 11.5A
Supplier Device Package
PG-TO220-3-FP
Power - Max
45 W