IKA15N60TXKSA1
DigiKey Part Number
IKA15N60TXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKA15N60TXKSA1
Description
IGBT TRENCH FS 600V 14.7A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 600 V 14.7 A 35.7 W Through Hole PG-TO220-3-31
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKA15N60TXKSA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
570µJ
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
87 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
17ns/188ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 15A, 15Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
34 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
14.7 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
45 A
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.05V @ 15V, 15A
Supplier Device Package
PG-TO220-3-31
Power - Max
35.7 W