IAUTN15S6N025TATMA1
DigiKey Part Number
448-IAUTN15S6N025TATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUTN15S6N025TATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUTN15S6N025TATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUTN15S6N025TATMA1
Description
MOSFET_(120V 300V)
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 245A (Tj) 357W (Tc) Surface Mount PG-HDSOP-16-2
EDA/CAD Models
IAUTN15S6N025TATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 270µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
139 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9900 pF @ 75 V
Power Dissipation (Max)
357W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
8V, 10V
Supplier Device Package
PG-HDSOP-16-2
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.5mOhm @ 100A, 10V