FF1MR12MM1HB11BPSA1
DigiKey Part Number
448-FF1MR12MM1HB11BPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF1MR12MM1HB11BPSA1
Description
FF1MR12MM1HB11BPSA1
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 420A (Tc) Chassis Mount AG-ECONOD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FF1MR12MM1HB11BPSA1 Models
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.91mOhm @ 500A, 18V
Manufacturer
Infineon Technologies
Vgs(th) (Max) @ Id
5.15V @ 224mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
1600nC @ 18V
Packaging
Tray
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
48400pF @ 800V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
AG-ECONOD
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
420A (Tc)