FF06MR12A04MA2AKSA1
DigiKey Part Number
448-FF06MR12A04MA2AKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FF06MR12A04MA2AKSA1
Description
HYBRIDPACK DSC S MODULE WITH SIC
Manufacturer Standard Lead Time
53 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 190A 20mW Through Hole PG-MDIP-11-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FF06MR12A04MA2AKSA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.55V @ 60mA
Manufacturer
Infineon Technologies
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
420nC @ 18V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10100pF @ 850V
Packaging
Tube
Power - Max
20mW
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Grade
Automotive
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
190A
Package / Case
11-PowerDIP Module (2.091", 53.10mm)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.56mOhm @ 190A, 18V