D4201N22TXPSA1
DigiKey Part Number
448-D4201N22TXPSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D4201N22TXPSA1
Description
DIODE STANDARD 2200V 6010A
Manufacturer Standard Lead Time
69 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 2200 V 6010A Chassis Mount
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 4000 A
Mfr
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tray
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 mA @ 2200 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
2200 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 160°C
Current - Average Rectified (Io)
6010A