77DB-06-12
77DB-06-12
DigiKey Part Number
2882-77DB-06-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77DB-06-12
Description
PLUG-IN UK LINEAR PSU 12V AC 0.5
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12VAC 500mA AC/AC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Category
Current - Output (Max)
500mA
Manufacturer
Ideal Power Ltd.
Power (Watts)
6 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Region Utilized
United Kingdom
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Wall Mount
Size / Dimension
2.52" L x 2.05" W x 1.89" H (64.0mm x 52.0mm x 48.0mm)
Input Type
Fixed Blade
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Input
230 ~ 240 VAC
Input Connector
BS 1363
Voltage - Output
12VAC
Cord Length
72" (1.83m)