77DS-06-12
DigiKey Part Number
2882-77DS-06-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77DS-06-12
Description
AC/AC WALL MNT ADPT 12VAC 500MA
Detailed Description
12VAC 500mA AC/AC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Category
Voltage - Input
240VAC
Voltage - Output
12VAC
Series
Current - Output (Max)
500mA
Power (Watts)
6 W
Region Utilized
Australia
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Size / Dimension
2.76" L x 1.69" W x 2.17" H (70.0mm x 43.0mm x 55.0mm)