112-102EAJ-H01 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
In Stock: 0
Datasheet
NTC Thermistor 1k Bead, Glass
NTC Thermistor 1k Bead, Glass
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
112-102EAJ-H01
DigiKey Part Number
112-102EAJ-H01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
112-102EAJ-H01
Description
THERMISTOR NTC 1KOHM BEAD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Resistance Tolerance
±20%
Manufacturer
Operating Temperature
-60°C ~ 300°C
Series
Length - Lead Wire
0.38" (9.60mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging
Part Status
Obsolete
Package / Case
Bead, Glass
Resistance in Ohms @ 25°C