C0805X474K050TX is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
In Stock: 6,000
Datasheet
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
In Stock: 10,506
Datasheet
YAGEO
YAGEO
KEMET
KEMET
TDK
TDK
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805X474K050TX
DigiKey Part Number
4587-C0805X474K050TXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X474K050TX
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.46mm)