0805B474K500CT
DigiKey Part Number
1292-1585-2-ND - Tape & Reel (TR)
1292-1585-1-ND - Cut Tape (CT)
1292-1585-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805B474K500CT
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0805
Detailed Description
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
0805B474K500CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)