TF31-40S-0.5SH(895) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Aces Connectors
In Stock: 1,955
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Image for TF31-40S-0.5SH(895) is not available
TF31-40S-0.5SH(895)
DigiKey Part Number
26-TF31-40S-0.5SH(895)TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TF31-40S-0.5SH(895)
Description
CONN FFC 40POS 0.50MM SMD
Customer Reference
Detailed Description
40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Contact Material
Phosphor Bronze
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Finish
Gold
Series
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Last Time Buy
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
40
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
Termination
Solder
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.069" (1.75mm)