F301-1B7H1-11040-E200
DigiKey Part Number
609-F301-1B7H1-11040-E200TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F301-1B7H1-11040-E200
Description
F301-1B7H1-11040-E200-FLIP TYPE
Detailed Description
40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F301-1B7H1-11040-E200 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Actuator Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T, Glass Filled
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
40
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.079" (2.00mm)